Úspechy a ocenenia na 10. výročnom stretnutí Medzinárodnej akadémie kardiovaskulárnych vied - Európskej sekcie

V dňoch 28.–30. október, 2024 sa konal v priestoroch Hotel Tatra v Bratislave 10. ročník zasadnutia Medzinárodnej akadémie kardiovaskulárnych vied - Európskej sekcie (European Section of the International Academy of Cardiovascular Sciences, IACS-ES).


08. 01. 2025 10.09 hod.
Od: prof. PharmDr. Adriana Duriš Adameová PhD.

Podujatie organizovala Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci s Centrom experimentálnej medicíny, SAV a materskou medzinárodnou organizáciou IACS so sídlom vo Winnipegu. Konferencie sa zúčastnilo viac ako 180 delegátov z rôznych krajín Európy (Nemecko, Poľsko, Česko, Slovensko, Španielsko, Grécko, Francúzsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Dánsko, Veľká Británia, Holandsko a pod.) ako aj niekoľko delegátov z Južnej a Severnej Ameriky (Brazília, USA, Kanada). Program konferencie prebiehal v dvoch paralelných sekciách. Celkovo odznelo 66 pozvaných  prednášok a 10 prednášok od  junior vedcov. Základné témy konferencie boli i) Pokroky v kardiovaskulárnych vedách, ii) Pokroky v kardiovaskulárnej medicíne, iii) Nové poznatky o patomechanizmoch srdcového zlyhania, iv) Účinky výživy a životného prostredia na funkciu srdca, v) Elektrické abnormality srdca a ich liečba, vi) Cirkadiánne variácie, druhové a pohlavné rozdiely v kardiovaskulárnych štúdiách, vii) Nové prístupy a terapeutické ciele pri kardiovaskulárnych ochoreniach, viii) Vodík v medicíne, viiii) Kardiometabolické stavy a srdce, vv) Základné a translačné poznatky o kardiovaskulárnych ochoreniach.

Osobitná pozornosť bola venovaná mladým vedeckým talentom. Bolo udelených 11 cestovných  grantov na pokrytie nákladov účasti na konferencii. Medzinárodná odborná komisia na základe životopisu, doterajších vedeckých úspechoch a prezentácie projektu vybrala 6 finalistov, ktorí prezentovali svoje projekty v súťažnej sekcii IACS-ES 2024 Oral Presentation. Do súťaže bola vybraná aj postdoktorandka  Hana Mauer Šutovská z Katedry živočíšnej fyziológie a etológie, Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Prezentovala projekt “Maternal effects during early development modify blood pressure control in hypertensive Ren-2 transgenic rat offspring” autorského kolektívu Hana Mauer Sutovska, Katarina Babarikova, Pavel Svitok, Libor Kopkan, Michal Zeman, Lubos Molcan. Mladí vedeckí pracovníci - zástupcovia z Univerzity Komenského v Bratislave reprezentovali slovenskú vedu aj v inej súťaži - v posterovej sekcii, kde zo šiestich udelených cien získali až dve ceny. Držiteľom jedného ocenenia bol Csaba Horváth s projektom “Pleiotropic effects of receptor-interacting protein kinase 3 inhibition in the ischemic myocardium: a novel potential cardioprotective strategy?” autorského kolektívu Csaba Horvath, Izabela Jarabicova, Andrea Marcinikova, Jaroslav Hrdlička, Almos Boroš, Veronika Olejníčková, Jan Neckář , František Kolář, M.Saadeh Suleiman, Adriana Adameová. Druhou víťazkou bola Linda Bartošová s príspevkom “Impact of myocardial reperfusion injury on arterial, venous and coronary sinus oxylipin profile.” autorského kolektívu: Linda Bartošová, Aleksandra Stamenkovic, Craig Resch, Tomáš Rajtík, Harold Aukema, Amir Ravandi.    

Medzinárodná akadémia kardiovaskulárnych vied pri príležitosti 10. výročia zasadnutia udelila niekoľko významných ocenení medzinárodným, celosvetovo-uznávaným odborníkom, ako napríklad. Dr. Fischmeister (Francúzsko), Dr. Kirshenbaum (Kanada), Dr. Suleiman (Veľká Británia), Dr. Heusch (Nemecko), Dr. Muntean (Rumunsko) a pod. Ocenenie z rúk čelných predstaviteľov IACS si prevzal aj prof. PharmDr. Ján Klimas, PhD., MPH., dekan FaFUK, doc. PharmDr. Peter Křenek, PhD., vedúci Katedry farmakológie a toxikológie, FaFUK, a prof. PharmDr. Adriana Duriš Adameová, PhD., FIACS, profesorka na Katedre farmakológie a toxikológie a vedúca Laboratória experimentálnej kardiológie a farmakológie. Boli im udelené ceny “Distinguished Leadership Award” (prof. J. Klimas), “Distinguished Service Award” (doc. P. Křenek), a “Life-Time Achievement Award” (prof. Duriš Adameová).

Účastníci konferencie sa zhodli, že aj napriek zaneprázdnenému programu vysokokvalitnými vedeckými prezentáciami mali možnosť pre “networking” a neformálne rozhovory. Ukončenie konferencie sa konalo v Primaciálnom paláci, kde po udelení cien a večeri mali účastníci konferencie sprístupnenú galériu. Veríme, že slovenskí delegáti z UK v Bratislave, SAV, a klinických pracovísk NÚSCH budú môcť nadväzovať na vedecké diskusie a rozpravy o budúcich spoluprácach a tak celkovo zúročiť účasť na tejto medzinárodnej konferencii.