Education and Research in the Field of Drug Design and Development within the V4 Region / Vzdelávanie a výskum v oblasti projekcie a vývoja liečiv v rámci regiónu V4

Project ID # / Title of the Project
22130144 / Education and Research in the Field of Drug Design and Development within the V4 Region
Číslo projektu / názov projektu
22130144 / Vzdelávanie a výskum v oblasti projekcie a vývoja liečiv v rámci regiónu V4
Obdobie riešenia projektu
01/02/2022 – 31/05/2023
Podpora projektu
Tento projekt je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.
Hlavný riešiteľ
LEKÁRSKA UNIVERZITA V LUBLINE (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) http://umlub.pl Farmaceutická fakulta https://www.umlub.pl/en/university/organizational-structure/szczegoly,169,podrzedne.html#news-title Poľsko
Vedecký koordinátor projektu: prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała Administratívny koordinátor projektu: Mgr. Ewa Pawlus-Maciejewska (e-mail: ewa.pawlus-maciejewskaumlub.pl)
Spoluriešiteľské - partnerské inštitúcie
Partnerská inštitúcia 1
MASARYKOVA UNIVERZITA https://www.muni.cz/ Farmaceutická fakulta https://www.pharm.muni.cz/ Česká republika
Vedeckí koordinátori projektu: doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., PharmDr. Tereza Padrtová, Ph.D. Administratívny koordinátor projektu: PharmDr. Tereza Padrtová, Ph.D. (e-mail: padrtovatpharm.muni.cz)
Partnerská inštitúcia 2
UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE https://uniba.sk/ Farmaceutická fakulta https://www.fpharm.uniba.sk/ Slovenská republika
Vedecký koordinátor projektu: doc. PharmDr. Ivan Malík, PhD. Administratívny koordinátor projektu: Mgr. Kristína Piatničková, PhD. (e-mail: kristina.piatnickovauniba.sk)
Charakteristika hlavného cieľa projektu
Výskum nových potenciálne účinných molekúl vrátane vakcín je jedným z cieľov lekárskych vied, ktoré vytvárajú neoddeliteľnú súčasť národných a nadnárodných programov na podporu zdravia. Dnes, uprostred pandémie COVID-19, je zreteľnejšie ako kedykoľvek predtým, že pre tento proces je nevyhnutná pevná podpora v spoločnosti, najmä v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4; od septembra 2021 bolo v Poľsku proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných minimálne jednou dávkou vakcíny len 51 % populácie, 44 % populácie na Slovensku a 56 % populácie v Českej republike, www.ourworldindata.org) Pozitívny postoj spoločnosti a úspechy vo výskume môžu prameniť len zo zvýšenej informovanosti a zvýšeného povedomia nielen akademických komunít, ale aj bežných občanov regiónu V4. Analýzy vo všetkých terapeutických oblastiach indikujú, že vývoj nového lieku, od syntézy molekúl via identifikáciu cieľa a schválenie do klinickej praxe, trvá viac ako 12 rokov (www.fda.org). Tento proces je však dlhý, finančne náročný a komplikovaný, a to aj napriek dosiahnutým pokrokom v biotechnológiách. Zintenzívnenie spolupráce medzi výskumníkmi v rámci krajín V4 pomôže vytvoriť nové štandardizované interdisciplinárne prístupy, ktoré potenciálne akcelerujú proces objavu liečiv a generujú konkurenčnú výhodu tohto regiónu. Mylné predstavy o liekoch, ktoré sú zaznamenané v krajinách V4, spejú ku skepse, nadmernej spotrebe liekov alebo ich zneužívaniu. Tieto názory sú však výzvou pre zvýšenie bezpečnosti pri užívaní liekov a zvýšenie zdravotného povedomia obyvateľstva prezentovaním a implementáciou vzdelávacích programov, zameraných nielen na partnerstvo medzi výskumníkmi, ale aj na študentov, mladých výskumníkov a laickú verejnosť.
PREHĽAD USKUTOČNENÝCH A PLÁNOVANÝCH AKTIVÍT SÚVISIACICH S REALIZÁCIOU PROJEKTU:
- 24/03/2022 - 25/03/2022 - zahájenie projektu - on-line stretnutie zúčastnených strán
- 29/04/2022 - on-line seminár pre študentov / PhD. študentov / mladých výskumných pracovníkov zapojených do projektu
- 09/05 - 13/05/2022 - "Study visit" č. 1 organizovaná partnerskou inštitúciou - MASARYKOVOU UNIVERZITOU, BRNO (CZ): pre študentov / PhD. študentov / mladých vedeckých pracovníkov a odborných vedecko-výskumných (akademických) pracovníkov zapojených do projektu.
- 19/09 - 23/09/2022 - "Study visit" č. 2 organizovaná partnerskou inštitúciou - UNIVERZITOU KOMENSKÉHO V BRATISLAVE (SK): pre študentov / PhD. študentov / mladých vedeckých pracovníkov a odborných vedecko-výskumných (akademických) pracovníkov zapojených do projektu.
- 03/10/2022 - 15/05/2023 - "Open lectures" - 5 prednášok organizovaných každou zo zainteresovaných univerzít, v národnom jazyku, určené pre širokú verejnosť.
- 20/03/2023 - 24/03/2023 - "Study visit" č. 3 organizovaná hlavným riešiteľom projektu - LEKÁRSKOU UNIVERZITOU V LUBLINE (PL): pre študentov / PhD. študentov / mladých vedeckých pracovníkov a odborných vedecko-výskumných (akademických) pracovníkov zapojených do projektu.
- 14/04/2023 - on-line stretnutie (od 9:00 do 15:00) venované prezentácii projektu a dosiahnutým výsledkom, prezentácii participujúcich partnerských univerzít (Lekárska univerzita v Lubline - hlavný koordinátor, Masarykova univerzita v Brne, Farmaceutická fakulta a Komenského univerzita v Bratislave, Farmaceutická fakulta ako spoluriešiteľské inštitúcie) odborným prednáškam a diskusii vedenej učiteľmi / výskumníkmi z týchto univerzít. Určené: pre regionálnych, nadregionálnych a zahraničných výskumníkov, pre vedecké inštitúcie, akademickú komunitu, farmaceutické spoločnosti, ďalej pre lokálne a regionálne autority, pre mimovládne organizácie a i.
Bližšie informácie k projektu sú dostupné na: www.drug-research-edu.eu