Anglický jazyk

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka nadväzuje na jazykové vzdelávanie na stredných školách a je zameraná na farmaceutickú terminológiu, pripravuje študentov na zvládnutie komunikačných situácií počas štúdia a v ich budúcom povolaní.

BAKALÁRSKE ŠTÚDIUM

Výučba anglického jazyka v bakalárskom študijnom programe sa realizuje  v troch semestroch:

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (1) - povinný predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (2) - povinne voliteľný predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (3) - povinne voliteľný predmet

MAGISTERSKÉ ŠTÚDIUM

V slovenskom aj v anglickom magisterskom študijnom programe sa anglický jazyk vyučuje v rozsahu piatich semestrov. Ide o úzko špecializované odborné semináre, ktoré svojím tematickým obsahom sledujú obsahovú náplň odborných predmetov. Preto sa odporúča absolvovať semináre postupne v 2. – 6. semestri štúdia.

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (1) - povinne voliteľný predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (2) - povinne voliteľný predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (3) - výberový predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (4) - výberový predmet

Odborná jazyková príprava z anglického jazyka (5) - výberový predmet

DOKTORANDSKÉ ŠTÚDIUM

V rámci doktorandského štúdia katedra jazykov zabezpečuje  prijímaciu skúšku z anglického jazyka, individuálne alebo skupinové konzultácie ako prípravu na skúšku, ktorá je súčasťou doktorandského študijného programu.

Doktorandské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK sa uskutočňuje kreditovým spôsobom podľa individuálneho študijného plánu študenta, ktorý zostavuje školiteľ. Podľa tohto študijného plánu je študent doktorandského štúdia povinný v priebehu prvého ročníka absolvovať predmet anglický jazyk a skúška z cudzieho jazyka. Na termíne skúšky sa dohodne študent individuálne so skúšajúcim, pričom približný termín, v ktorom má doktorand absolvovať skúšku, je uvedený v individuálnom pláne študenta doktorandského štúdia.

Príprava na skúšku prebieha formou individuálnych alebo skupinových konzultácií. O termíne konzultácií sú študenti informovaní e-mailom. Tematickým základom pre prípravu na skúšku sú študijné materiály, ktoré používame pri dennom magisterskom štúdiu, pričom sa zameriavame na diskusiu k danej téme a jej rozšírenie o ďalšie poznatky, ktoré študenti nadobudli v priebehu ďalšieho štúdia alebo ktoré si cielene pripravia k danej téme. Veľká pozornosť na tomto stupni štúdia sa venuje odbornému prekladu s dôrazom na najčastejšie sa vyskytujúce gramatické špecifiká anglického odborného textu.

Samotná skúška pozostáva z dvoch častí, písomnej a ústnej.

Písomná časť:

  • test zameraný na gramatiku a stavbu jazyka (správne použitie anglických gramatických časov, transformáciu viet, tvorbu slovných druhov, opravu chýb v danom texte);
  • otázky populárno-vedeckého charakteru, pričom sa pri výbere otázok prihliada na odborné zameranie doktorandského štúdia.

Ústna časť:

  • vychádza z témy dizertačnej práce doktoranda, pričom skúšajúci sa pýta napr. na súčasný stav poznatkov k danej téme, možnosti riešenia danej problematiky, možnosti spolupráce s inými pracoviskami, metodický prístup k danej téme, stav rozpracovanosti, vlastný prínos k danej problematike, aktuálnosť zvolenej témy, prínos pre ďalší rozvoj vedy, sledovaný cieľ a ďalšie.