Externé informačné zdroje
Farmaceutická fakulta UK sprístupňuje svojim registrovaným používateľom informačné databázy prostredníctvom externých informačných zdrojov Akademickej knižnice UK a projektu CVTI SR - predplatené databázy s finančnou spoluúčasťou VŠ SR.
- viac externých informačných zdrojov dostupných na CVTI SR (napr. BookPort, Bio one Complete, New England Journal of Medicine, Sage eJournals, Taylor & Francis). Podmienkou využívania je registrácia. Informácie k registrácii a vzdialenému prístupu k zdrojom CVTI SR Vám poskytnú na stránke: CVTI SR (Registrácia používateľov a vydávanie knižničných pasov - CVTI SR)
- Inštitucionálny repozitár UK
Licencované zdroje Farmaceutickej fakulty UK (dostupné aj cez vzdialený prístup):
- UpToDate® Lexidrug™
(predtým Lexicomp) - farmakologická databáza pre lekárnikov, lekárov a zdravotnícky personál, ktorá poskytuje presné a aktualizované informácie o liekoch, ich toxicite, interakciách a vedľajších účinkoch. Je doplnená o identifikáciu neznámych preparátov, výpočtový modul, študijné materiály a ďalšie nástroje. Súčasťou databázy je aj príručka MARTINDALE: The Complete Drug Reference. (stručný návod na používanie)
- American Chemical Society
- prístup do online verzie 60 titulov, vrátane archívu; licencia je platná pre 1 súčasne pracujúceho používateľa.
- AccessPharmacy
- prístup k zaujímavej špecializovanej databáze od renomovaného vydavateľstva McGraw-Hill. Licencia platná do 30. 4. 2026.
Viac informácií pre používateľov a pedagógov.
Možnosť vzdialeného prístupu k EIZ. Požiadavky na: kniznicavili.uniba.sk - European Pharmacopoeia - vstup do aktualizovanej licencie 11th Edition (11.6 – 11.8) - možný len cez novú platformu, ktorá zabezpečuje aj prístup do archívu.
- Pozor - nový spôsob registrácie užívateľov - potrebná aj každoročná obnova prístupu - kontaktujte PhDr. Mária Kadnárová, kadnarova1uniba.sk, kl. 157.
- dostupné externé informačné zdroje FaF : brána k e-zdrojom UK
- <output>REAXYS a SciFinder opäť sprístupnené pre akademickú obec UK </output>REAXYS a SciFinder opäť sprístupnené pre akademickú obec UK:
Od januára 2024 získala UK v rámci konzorcia koordinovaného CVTI SR opätovne prístup k informačným zdrojom zameraným predovšetkým na oblasť chémie:REAXYS : záznam webinára Základy práce so službou Reaxys
CAS SciFinder Discovery Platform - CAS SciFinder, CAS ChemZent, CAS Analytical Methods, CAS Formulus - potrebné vytvoriť si osobný účet s použitím univerzitnej e-mailovej adresy (@uniba.sk). Registrovať sa je potrebné na tomto URL z počítačovej siete UK.
<output>17., 19. a 23. 1. 2024 - webináre k práci so SciFinder (prihlášku a viac info nájdete na: http://www.aib.sk/seminare/1130-scifinder).</output>
- Nástroj na korekciu odborných textov v anglickom jazyku:
Writefull Revise - nástroj na korekciu akademických textov
Writefull Cite - nástroj na korekciu citovania - Určené sú na korektúru odborných textov v angličtine: článkov, kníh, dizertačných prác atď. Korigujú gramatiku, použitie odbornej terminológie, interpunkciu, pravopis a štylistiku. Full Edit pracuje na úrovni fráz a viet. (viac informácií)
- Záznamy webinárov k nástrojom Writefull
- Writefull využívajú vedci a študenti z vyše 1500 akademických inštitúcií, vrátane vysokých škôl v SR a ČR. Nástroj Writefull Title Generator - automatický generátor názvu odborného článku. Stačí zadať abstrakt Vášho pripravovaného článku (v angličtine) a na jedno kliknutie je vygenerovaný návrh názvu. (návod) Môžete skúšať aj opakovane, pre rôzne varianty názvu.
- BOOKPORT [odborná kolekcia e-kníh, prihlasovanie cez konto, návod].
Na adrese kniznicavili.uniba.sk môžete požiadať o aktiváciu vzdialeného prístupu k externým informačným zdrojom UK aj z počítačov zapojených mimo sieť UK (služba je určená výhradne pre akademickú obec UK).
Pri využívaní elektronických zdrojov sa zaväzujete, že budete rešpektovať podmienky použitia týchto zdrojov. Jedná sa hlavne o nasledujúce pravidlá:
- Získané dáta je povolené využívať výhradne pre výučbové, študijné alebo vedecké účely a pre osobnú potrebu užívateľa.
- Nie je povolené systematicky alebo pravidelne sťahovať celý obsah elektronického zdroja alebo jeho podstatnej časti, hlavne kopírovať celé čísla elektronických časopisov.
- Získané dáta nie je možné ďalej kopírovať, rozmnožovať, distribuovať alebo inak reprodukovať ani sprístupňovať tretím osobám.
Voľne dostupné databázy a Open Access informačné zdroje
- Pubmed - voľne dostupná verzia databáza MEDLINE (NIH) umožňujúca vyhľadávanie článkov z biomedicínskych časopisov
- BioMed Central
- SpringerOpen
- ChemSpider
- ABC - Chemistry: Free Chemical Information. Voľne dostupné časopisy z oblasti chémie
- PLoS (Public Library of Science) - úplné texty časopisov z oblasti biológie a medicíny
- Free Medical Journal - voľne prístupné lekárske časopisy
- Scientific Research Open Access
- DOAJ - adresár vedeckých a akademických elektronických časopisov s voľným prístupom
- Bentham Science Open - OA (voľne dostupné) časopisy; multidisciplinárne zameranie
- BioScientifica Journals - kolekcie e-časopisov vybraných odborov: Endokrinológia a diabetológia, Kardiológia, Onkológia a rádioterapia, Molekulárna medicína, Veterinárne lekárstvo, Biológia